Fajtatrtnet
Svjci Fehr Juhszkutya
A fehr "nmet" juhsz
A fehr juhszkutyafajta a nmet juhszbl alakult ki, Eurpban, ezerkilencszzhetvenben jelent meg az els kan, amit Amerikbl hoztak be Svjcba, de ekkor mg a fajta tenysztsbl ki volt zrva, mert a fehr sznt kihztk a nmet juhszkutya standardjbl, majd 1991-ben a Svjci Kinolgiai Trsasg felvette tagjai sorba a Svjci Juhszkutya Trsasgot s ezzel megkezddtt az Amerikai-kanadai fehr juhszkutyk tenysztse.
Haznkban 1989-ben kerlt ebbl a fajtbl hrom pldny, ma kb. 200/300 db. tallhat meg nlunk. Ezek a kutyk nem csak feltn fehr sznk, hanem intelligencijuk miatt is kitn figyelmet rdemelnek. Megtallhatk, mint rz-vd, vakvezet, lavinament, kbtszer kutat s nyomkutat kpessgk miatt, mint nyomozkutynak is szmtsba veszik. Kls megjelensben a fajta jellemz tulajdonsgai kzl kiemelked: harmonikus, lendletes mozgsuk, jl eloszlott izomzatuk, egyenes htuk, stt szemeik s ert sugrz megjelensk, igazi rz s rt trs, ki j bartja az embernek.
Egy kutyafajta szletse s tja az FCI elismertsgig
Svjci Fehr Juhszkutya elismersnek trtnete
A Berger Blanc Suisse (BBS) 2003. janur elseje ta provizrikusan elismert fajta az FCI-n, mint vilgszervezeten bell, amely jelenleg 330 fajtt ismer el. A fajtalersok (standard) az FCI-nl vannak deponlva.
Egy kutyafajta FCI ltali elitmersnek s bejegyeztetsnek igen hossz tja van.
Egy fajta kialakulsa tbb tz esztendn t tart folyamat. Van, hogy ez spontn megy vgbe, s a clzott tenyszts csak a vgn csiszolgat a fajtn egy keveset, m elfordul nem egy esetben, hogy elszr egy ember vagy embercsoport gondolataiban fogalmazdik meg, s clzottan hossz s trelmes munkval tenysztik ki a ma ismert eb vltozatot.
A svjci fehr juhszkutyval sincs ez msknt. Meglep mdon e fajtra mindkt ismrv jellemz egyszerre.
|
A fajta trtnete akr a rmai korra is visszavezethet, ahol mr Marcus Terrentius Varro is lert olyan terel kutykat, amelyeknek a szne fehr volt. Ezt a szokst megtartva a juhszok mg a XIX. szzadban nmetfld szerte is a fehr szn rz ebeket preferltk, mivel azok gy megklnbztethetv vltak a nyjra tmad llatoktl szrkletben is. Akkoriban az ebeket a jobb hasznlhatsg remnyben tenysztettk.
A svjci fehr juhszkutya fajta kialakulsa ersen sszefondik a nmet juhszkutyval. Mr a kezdetekkor megvolt a ma ismert sznvltozatokon tl a fehr is. St rdekes taln, hogy a mai nmet juhszkutya, fehr juhszkutya sktl szrmazik.
Max von Stephanitz az 1880-as vekben, utazsai sorn, gyakran tallkozott klnfle juhszkutykkal. Ekkor kezdett krvonalazdni benne az a gondolat, hogy Nmetorszgnak is szksge volna egy sajt nemzeti kutyafajtra. Vzija szerint a kutya kiemelkeden intelligens, tvzi a munkakutyk kitartst s munkaszeretett, jellegzetes megjelens, ers s jl izmolt, kiegyenslyozott, ers idegrendszer, magabiztos, jindulat, hsges s odaad trsa gazdjnak.
1891 utn Stephanitz elkezdte felkutatni a clnak megfelel kutykat a tenyszete szmra. 1899-ben Karlesruhe-i killtson bartjval Arthur Meyer-rel rtalltak pr igazn klnleges ebre melyek intelligens tekintettkkel s hegyes ll flkkel vontk magukra a figyelmet. (ekkor mg ez a flforma nem volt elterjedt).
Megvsrlsukkor derlt ki, hogy Hektor Linksrein s alomtestvre Luch, a Friedrick Sparwasser of Frankfort tenyszetben szlettek 1885. elejn. Hektort tneveztk Horand von Grafrath-ra s o lett az els bejegyzett nmetjuhszkutya.
Taln kevesen tudjk, hogy e kutyk anyai nagyapja a 1879-ben szletett Grief von Sparwasser, fehr bundj nmetjuhsz volt, aki a 1882-es s 87-es hannoveri kutyakilltson is rszt vett. Grief s Lotta von Sparwasser proztatsa utn szletett meg az els farkas-szn szuka Lene. Kastor s Lene frigybl pedig a mr elbb emltett Hektor s Luch szrmazik, akik az arnyos testfelptst, az ll fleket s a fehr bunda lehetsgt rktettk tovbb leszrmazottaiknak.
Amint lthat Friedrich Sparwasser kutyinak tenyszvonala igen fontos szerepet kapott a mai nmet juhszkutya s svjci fehr juhszkutya testfelptsnek s magatartsnak kialaktsban. Ha Stephanitz-t tekintik a fajta sapjnak, akkor mltn tekinthetjk a frankfurti Friedrich Sparwasser tenysztt, a fajta snagyapjnak.
Nagyon sok Horand leszrmazott rktette a fehr sznt, mint pldul Baron von der Seewies (1913) is, aki az els bejegyzett fehr szn nmet- juhszkutya volt.
Bizonytottan màr a XIX. szzad vgn is voltak fehr juhszkutyk a Habsburg hzon bell, melyek kivlan passzoltak a nemes lipicai lovakhoz. Ann Tracy tolk szerezte be tenyszllatait, amellyel ksbb Amerikban megalapozta tenyszett, majd - Stephenitz nyomdokaiba lpve – az egyik alapt tagja volt az 1913-ban megalakult els amerikai nmetjuhszkutya egyesletnek.
Tbb vtizeden keresztl elismert volt a fehr szn is, majd a 1920-30-as vekben a zavaros politikai helyzet hatsra, a nmetorszgi tenysztk gy dntttek, hogy a fehr sznt diszkvalifikljk a nmet juhszkutya standardjbl. A fehr faktort mg a stt pigmentci ellenre is albinizmusra val hajlam, sketsg, vaksg, mentlis zavarok s szrminosget ront hats rktsre asszociltk, tvesen.
Mikor a vilghbor utn a tenysztst szinte az alapoktl kellett jra kezdeni, a fehr sznt tovbbra is tiltottk. Ha szletett is fehr szn egyed, azt 1935. utn Nmetorszgban nem regisztrltk, st egyenesen irtottk. A hbor s a szigor szelekci ellenre mig fennmaradt nhny fehr nmetjuhsz egyed Hollandiban s Nmetorszgban is az eredeti (Sparwasser-i) vrvonalbl.
|
Sok eurpai, amerikai s kanadai tenyszt kitart munkjnak ksznhet az egyedi fehr vrvonalak ltrehozsa. Az Amerikban l svjci Agatha Burch 1970-ben trt vissza Svjcba, magval hozva Lobo nev fehrjuhsz kan kutyjt, akivel jra kezdte a tenysztst Europban.
Martin Faustmann 1980-ban az NSZK-ban egy svjci tenyszt - az USA-bl szrmaz - fehr juhszkutyjt vsrolta meg tovbbtenysztsre. Egy vvel ksbb Faustmann krelmezsre a mr szinte vglegesen kialakult fehr fajtt Amerikai-Kanadai Fehr Juhszkutynak (AC) keresztelik. Martin Faustmann kezdemnyezsre, 1982-ben alakult meg Nmetorszgban az Amerikai-Kanadai Juhszkutya Tartk Egyeslete. Magyarorszgra 1989-ben kerlt ebbl a fajtbl hrom kivl pldny (kt szuka, egy kan) Martin Faustmann 'of Ronanke' nev tenyszetbl. 1990-ben alakult meg a GWS (svjci fajtaklub), amely a kontrollàlt tenysztst tzte ki cljul. 1991-ben nemzetkzi szinten is elismert fajta lett, Eurpn bell.
A magyar szvetsg 1991-ben Amerikai s Kanadai Juhsz Kutya Tartk Magyar Egyeslete nven kerlt bejegyzsre Szombathelyen. Tenysztsi felgyeletvel s vezetsvel Dragovics rpdot, a magyarorszgi fajtahonostt bztk meg. A szervezet mai neve Svjci Fehr Juhszkutya Klub, szkhelye Budars, elnke Szab Zsuzsanna. ( www.sfjk.try.hu)
Mivel a svjci szervezet rzett leginkbb elhivatottsgot a fajta tenysztsben, ezrt Svjc adta be a nemzetkzi elismersre a krelmet is az FCI-nl. A fajtt francia nven (Berger Blanc Suisse) neveztk el. (a francia az egyik hivatalos nyelv Svjcban)
A fajta trtnete is bizonytja, hogy tbb vtizedes szelektls szksges egy fajta elismershez. A szelektlson (standard szerint) kvl a hiteles trtnet, s a fajta "egszsggyi sttusza" is szksges. Az FCI 8 klnbz vrvonalat is elr, amelyet dokumentlni kell. Sok-sok fradalom, dokumentumok felkutatsa, a populci rtkelse, stb. szksges egy fajta sikeres elismershez! Ezek nagyon sok elzetes munkt jelentettek a fajta kedvelinek s csak szoros nemzetkzi sszefogssal sikerlhetett. Tbbek kztt nmet rszrl Brigit Stoll, osztrk rszrl Dieter Modl, svjci rszrl Gaby Frei-Dora neve rdemel emltst.
Mikor e gynyr, intelligens, harmonikus felpts kutyinkra nzek, azt kell mondanom, hogy megrte!
Kevs olyan kutyafajtt ismerek, amelyikhez hasonlthatnm.
Ok a mi csillog gyngyszemeink! Nemes s gynyr, kvl-bell.
rta: Szab Zsuzsanna s Grg Ilona
Forrs:
/A cikk a HappyDog Elite jsg
felkrse nyomn rdott./
vissza |